Home

Data dodania: 2018/10/25

Gdy w 1914 roku wybuchła I wojna światowa polscy żołnierze  walczyli w obcych wojskach. Ci, co żyli w zaborze rosyjskim, musieli wałczyć po stronie rosyjskiej, ci z zaboru niemieckiego i austriackiego po stronie przeciwnej.     

   6 sierpnia przed wymarszem z Oleandrów pod Krakowem Komendant Piłsudski wydał rozkaz :  „Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granice rosyjskiego zaboru jako czołowa kolumna wojska polskiego, idąca walczyć za odrodzenie Ojczyzny (…).

Wszyscy jesteście żołnierzami (…). Patrzę na was jako na kadry, z których rozwinąć się  ma przyszła armia polska i pozdrawiam was jako Pierwszą Kadrową Kompanię.

W niedzielę 10 listopada 1918 roku wczesnym rankiem Józef Piłsudski po przeszło rocznym pobycie w twierdzy magdeburskiej , przybył do Warszawy. Tego samego dnia Polska Organizacja Wojskowa przystąpiła do rozbrajania żołnierzy niemieckich. Nazajutrz, 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo Wojska Polskiego i powierzyła misję utworzenia Rządu Narodowego .

Wymodlili ją wreszcie poeci, prorocy

  I z niewoli jak z torby wyjęli pielgrzymiej”.

(K.Wierzyński )

 

więcej w galerii >>>